PPK czy PPE ? Co lepsze dla pracownika ?

Podzielę się z Wami swoją opinią. Głośno robi się o PPK ( Pracownicze Plany Kapitałowe) i o tym, że każdy z nas, który pracuje m.in. na umowę o pracę będzie z urzędu zapisany do takiego programu.Okazuje się, że duże firmy znalazły sposób jak sprawić by ich pracownicy nie musieli płacić wpłat na PPK ? Odpowiedzią jest założenie w firmie PPE ( Pracownicze programy Emerytalne ). Ale czy PPE będzie z korzyścią dla pracownika?

Czyżby duże firmy chciałyby ograć Państwo czy Państwo chciałoby ograć pracowników ? Z tego co wyczytałem jeśli w danej firmie minimum 25% będzie zapisanych w PPE to taka firma nie ma obowiązku tworzyć PPK. Zapewne firma będzie się starać dojść właśnie do takiego pułapu i ani wyżej…w końcu dla firmy to dodatkowy koszt ( tak mi się wydaje jeśli jest inaczej to ten wpis nie ma sensu).

Z drugiej strony potrzebne są w Państwie pieniądze na inwestycje a wpłaty z PPK czy PPE będą taką rolę pełnić…Więc w mojej ocenie dla Państwa opłaca się bardziej w firmie PPE niż PPK. A dlaczego? Państwo Nie musi wnosić dopłaty dla uczestnika PPK a minimum 3,5% składek będzie wpływać z PPE.

Zapraszam do dyskusji. Jak to wygląda w Waszym miejscu pracy?Jak myślicie kto zostanie tym razem ograny ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.